Hubertusjagt & Vildtophold på Hindsgavl Slot
Jagtryttere i rødt, guidet fortællingstur og 5-retters vildtmiddag
Når Hubertusjagten runder af lørdag den 24. oktober, fortsætter oplevelsen på Hindsgavl Slot. Først inviterer vi på en guidet fortællingstur, hvor du kommer tættere på områdets historie, dyrene og deres sporaktiviteter.
Senere dækker vi op til en 5-retters middag, hvor vildtet er omdrejningspunktet. Med inspiration fra gamle køkkendyder lader vi hver del af dyret fortælle sin egen historie. Fra den kraftfulde consommé kogt på benene, over paté og tatar, til de fineste udskæringer i hovedretten udforsker slotskøkkenet dyrets mange smage og kvaliteter.
I kan se frem til en helstøbt menu skabt med respekt for råvaren, hvor gamle køkkendyder og sæsonens grønt fra køkkenhaven sætter retningen. Retterne akkompagneres af en række nøje udvalgte vine, der fuldender smagsoplevelsen. Se menuen længere nede på siden.
Book ophold her
Opholdet består af
Lørdag den 24. oktober 2026
Kl. 13.00
- Oplev Hubertusjagtens flotte slutparade på gårdspladsen foran slottet
Kl. 14.00
- Indkvartering på jeres værelse
Kl. 15.00
- Guidet gåtur med fokus på fortælling om Dyrehaven, dyrene og sporaktiviteter, vi slutter af med en let snack
( 1,5 – 2 timer)
Kl. 17.00
- Mulighed for omklædning og pause på værelserne
Kl. 18.00
- Middag med 5 serveringer inkl. vinmenu serveres i Slotsladen
(se menu længere nede på siden) - Efter middagen serveres aftenkaffe
- Overnatning i delt dobbeltværelse i slottets sidefløje
- Morgenmad med hjemmelavede lækkerier fra slotskøkkenet
- Check ud senest kl. 11.00 og på glædeligt gensyn
Menu
Forret
Consommé af vildt fra Dyrehaven med danske østershatte, pastinak fra køkkenhaven og olie af køkkenhavens urter
Mellemret
Paté en croute af vildt fra Dyrehaven med abrikos, svesker og porrer fra køkkenhaven, sherrygelé med persille, samt salater, brøndkarse og vinaigrette
Mellemret
Tatar af vildt fra Dyrehaven med mayo, slottets drueagurker, skalotteløg, sennep, kapers af havens ramsløg og urter samt chips af køkkenhavens jordskokker
Hovederet
Flamberet medaillon af vildt fra Dyrehaven med madagascarpebersauce, ”puré & saltbagt” af knoldselleri fra køkkenhaven
Dessert
”Choux Craquelin” med sylt af køkkenhavens solbær, slottets vanilleiscreme og chokoladesauce
Pris for opholdet
Pris pr. person i delt dobbeltværelse fra kr. 1.995 ,-
Tillæg for enkeltværelse kr. 300 ,-
Giv opholdet som gave – med en personlig hilsen
Når du har købt opholdet, kan du nemt lave et personligt gavekort og glæde en, du holder af. På gavekortet kan du skrive en hilsen med dine egne ord, som du kan gemme og printe – klar til at give videre.
Ekstra forkælelse
- Tilkøb ekstra forkælelse med vores velkomstpakker
- Opgrader jeres værelse mod et tillæg afhængigt af ønsket værelseskategori
Se de forskellige velkomstpakker her
I kan se alle værelsestyper her
Købs- og annulleringsbetingelser
I kan læse mere om vores købs- og annulleringsbetingelser her
Ønsker I at booke et weekendophold for flere end 10 personer, kontakt venligst receptionen på tlf. 6441 8800.

